Hakkımızda

Türkiye'nin gelişmiş ülke olma yolundaki dönüşümünü girişimcilik ile hızlandırmak vizyonu ile kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK), Türkiye'de girişimcilik kültürünü oluşturmak, yaygınlaştırmak ve girişimciliğin önündeki engelleri kaldırmak misyonu ile çalışıyor.

2014 yılında yola çıkan GİRVAK, girişimciliğin değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri ile birlikte girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliğin gençler arasında bir kariyer seçeneği haline gelmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Nüfusun %50'sini oluşturan gençler desteklendikleri takdirde girişimcilik ile değişim yaratmak için heyecan duyuyorlar. Sorunlara çözüm yaratmak, girişimcilik kültürünü geliştirmek ve ilham vermek için çalışmak ve geri vermek istiyorlar. GİRVAK olarak ilham verdiğimiz milyonlarca genç ile geleceğe umutla bakabileceğimize inanıyoruz. Gençlerin kendi yollarından giderken iz bırakmalarını sağlamak için kurguladığımız Fellow Programı ve liseli gençler için yaptığımız Start Programı, geri vermeyi yaygınlaştırmak için hayata geçirdiğimiz Giveback Programları ve Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen şirketleri ile global fon sağlayıcılarıyla düzenlediğimiz etki programları aracılığyla değişimin öncüsü olmak için çalışıyoruz.

 

Fellow Programı, gençlerin girişimcilik potansiyellerini bilimsel bir seçim sistemi ile ölçerek onları ilham ve doğru bir network ile bir araya getiriyor. Programın ana amacı girişimcilik potansiyeli olan gençleri desteklemek olduğu için GİRVAK fikre değil insana yatırım yapıyor.

GİRVAK, Fellow Programı ile gençleri desteklerken, özel sektör ve diğer ortakları ile yaptığı projelerle girişimcilik kültürünü farklı programlarla toplumun farklı kesimlerinde yaygınlaştırıyor. Girişimcilik toplumdan beslenerek büyüyen ancak topluma aynı oranda geri verildiğinde yaygınlaşan bir olgu. Bu nedenle ekosistemlerin büyümesi, gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak görmesi için önemli etken Giveback –Topluma Geri Vermek. Geri vermenin ilham verici gücü ile GİRVAK, farklı hedef kitlelere yönelik etkinlikleriyle giveback kültürünü yaygınlaştırıyor.

GİRVAK ekosistemin birleştirici gücü olarak girişimcilik ruhunu gençler üzerinden toplumun her kesiminde yaygınlaştırırken aynı zamanda bu alanda doğru bilgi üretmenin ekosistemdeki tüm kurumlar için öneminin altını çiziyor. Bu inanç ve ihtiyaçla doğru bilginin üretimi konusunda sorumluluğu da üstleniyor. GİRVAK olarak, gençlerin değişimin anahtarı olduklarına ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak için yeni, daha girişimci ve umut dolu bir bakış açısına ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Daha da önemlisi her gencin farklılığının yarattığı özgürlüğe ve bir girişime başlama cesaretlerine inanıyoruz.