Giveback Kültürü

Girişimcilik Vakfı olarak geri verme kültürünün önemine inanıyoruz. Türkiye iş ve girişimcilik dünyasından, toplumdan aldığını topluma değer sağlayarak geri vermeyi kendine görev edinen liderler tarafından kurulan vakfımız, giveback kültürünü beslemek için çalışmaya devam ediyor. Gençlik Programlarımıza dahil olan gençlerimiz de giveback kültürü ile aldıkları ilhamı çevreleriyle paylaşarak bu zinciri büyütüyorlar.

 

Give Back Gala

Girişimcilik Vakfı olarak her sene gençlere destek olmak ve giveback kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla fellow'ların, girişimcilerin, iş ve sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı bir Giveback Gala organize ediyoruz. Dünyadan başarılı bir girişimcinin girişimcilik ve giveback kültürü hakkında bir ilham konuşması yaptığı galadan elde edilen tüm gelir Fellow Programı burs fonuna aktarılıyor.
Rakamlarla Giveback Gala
6
Katılımcı ülke sayısı
 
76
Katılımcı kurum sayısı
 
2000
Toplam katılımcı sayısı
 
Geçmiş yıllardaki Giveback Gala Konuşmacıları
 
 
James Alexander

Co-Founder Zopa

 
Yossi Vardi

Girişimci - Yatırımcı ce ICQ'nun Kurucusu

 
Sir Richard Branson

Virgin Group Kurucusu

 
Anousheh Ansari

X Prize Foundation CEO'su

 
Toni Piech

Piech Holding AG Yönetim Kurulu Başkanı

 
Refik Anadol

Director / Media Artist at Refik Anadol Studio, Visiting Researcher & Lecturer at UCLA's Design Media Arts Department

 
Burs Fonları
 • Can Dörtkardeşler Burs Fonu

  Can’ımız için, 2015 fellow’larımızdan, parlak bir girişimci, sadık bir dost ve eşsiz bir ilham veren, Can’ımızı 14 Kasım 2020’de elim bir trafik kazası sonucunda kaybettik. Can sadece bir fellow, alumni değil, aynı zamanda hem GİRVAK’a hem de girişimcilik ekosistemine katılmak isteyen gençlere ilham kaynağı olan genç bir liderdi. Gençlerle olabileceği her alanda aktif olan, geri vermek için hayaller kuran biriydi. Can’ın TEDx konuşmasını buradan izleyerek ilham verici, eşsiz bir ruhu biraz daha yakından tanıyabilirsiniz. Can daha 27 yaşında 3 girişimde bulunmuştu. Üniversitesinin ilk senesinde bir moda danışmanlığı şirketi kurmuş, Otsimo isimli sosyal girişimin ortağı olmuş ve son 4 yılı aşkın süredir de kurucusu olduğu Udentify'ın başında bulunuyordu. 2020’ de Fortune dergisinin “40 yaş altı 40" listesine seçilmişti. Voleybolu, arkadaşlarını, ailesini ve ülkesini çok severdi. En büyük hayallerinden biri içindeki geri verme inancıyla, kendisi gibi gençlere destek vermekti. Biz de onun adını yaşatacak bir burs fonu oluşturmaya karar verdik. Bu burs fonu ile birlikte daha çok gencin Can’ın vizyonunun yaşamasını bayrağı ondan devralmasını istiyoruz, bu bizim için çok değerli. Can gibi daha çok gencin desteklenmesi için siz de bu fona katkı vermek isterseniz, info@girisimcilikvakfi.org adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

  daha fazla
 • Ziya Boyacıgiller Burs Fonu

  Ziya Boyacıgiller fonu, eşi Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi Üyesi Prof. Dr. Nakiye Boyacıgiller ve ailesi tarafından kurulmuştur. Türkiye Filantropi aracılığıyla bursu bir yıl boyunca girişimcilik potansiyeli yüksek, 2 Fellow Programı katılımcısıyla buluşturuyoruz. Girişimcilik dünyasında yaratıcılığı, mütevazılığı ve cömertliğiyle bize örnek olan ve hepimizin gönlünde taht kuran Ziya Ağabeyimizin adını ölümsüzleştirmek ve girişimciliğe yatkın ve ilgili olan gençlere destek olmak için Boyacıgiller ailesinin büyük katkılarıyla oluşturulan bu fon, genç girişimcilere yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayacak. Başarılı bir girişimin ülkeye kazandırdığı istihdam, teknoloji, prestij ve yatırım gibi değerlerin en başından beri farkında olan Ziya Boyacıgiller, bu fon sayesinde, fikir önderimiz olarak zamanında bize yaptığı gibi, Fellow Programı'na katılmaya hak kazanan gelecek nesil girişimcilere de ilham vermeye devam edecek ve Türkiye'nin toplumsal değerlerinde girişimciliğin bir değer olarak yer bulmasına yardım edecek. Daha fazla bilgi almak ve bağış yapmak için info@girisimcilikvakfi.org’a mail gönderebilirsiniz.

  daha fazla
 • Berkay Akçora Burs Fonu

  Bayram Berkay Akçora, 1990 Tarsus Doğumlu, ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu, OneYoungWorld delegesi, ConnectionRaiser ve Evreka’nın kurucusu, müzisyen, kendisini gelişmeye, inovasyona, güzelliğe adamış, fahri GİRVAK fellow’u, hayata geliş amacının teknoloji ve inovasyon ile daha iyi bir dünya yaratmak olduğuna inanan bir genç girişimcidir. Kısa hayatında dokunduğu herkese ilham olan Berkay’ın bakış açısını, maviden yeşile tüm hayallerinin peşinden korkusuzca koşma motivasyonunu, her an, herkesten bir şeyler öğrenebilecek açık vizyonunu genç girişimci adaylarıyla paylaşmak, bir nebze olsun kendisinin de hayalini yaşatmak adına bu burs fonunun en doğru girişim olduğunu düşündük. Geride kalanlar olarak bizim, Berkay için yeni bir hayatı simgelesin, adını yaşatmaya ve ondan ilham almaya devam edelim diye başlattığımız bu fonun uzaklara gitme hayali ve tutkusu olan gençlere desteği olacağına eminiz. Hayalleriyle, heyecanıyla, farklı fikirleriyle, “oldurma” bakış açısıyla, gece gündüz çalışma enerjisiyle bize ve çevresine her zaman ilham veren Berkay’ın adının genç girişimcilere de dokunduğunu hayal ettik. Nice Berkayların olduğu bu topraklara bir can suyu da biz verelim istedik. Bir kez daha “İyi ki tanıdık seni Berkay, senin adınla yeni Berkaylar yetişecek!” demek istiyoruz. Kendi sözleriyle, “En iyi günlerimizi daha yaşamadık!”. Berkay Akçora burs fonu için düzenli bağışçı olmak ve gençlerin geleceğini ve hayallerini desteklemek isterseniz bize info@girisimcilikvakfi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

  daha fazla

FOUNDERS PLEDGE

Girişimcilik Vakfı olarak giveback kültürünü aşılama yolunda 2016 senesinde globalleşme adımları atmaya başladık ve Founders Pledge'in Türkiye'deki ilk ve tek iş ortağı olduk. Londra merkezli Founders Pledge, Founders Forum'dan çıkan ve yöneticiliğini David Golberg'in üstlendiği Londra merkezli, teknoloji liderlerinin sonra değil şimdi ekosisteme geri vermelerini sağlamayı hedefleyen bir organizasyon.

Founders Pledge'e imza atan girişimciler, şirketlerinden exit ettikten sonra gelirlerinin en az %2'sini tercih ettikleri bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamayı vaat ediyor. Tohum yatırımdan Seri C yatırımı seviyesine kadar tüm girişimler Founders Pledge sözleşmesini imzalayarak filantropi kültürüne destek oluyor.

Türkiye'de "pledge" eden girişimciler: