TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK VAKFI
FAALİYET RAPORU 2022

ÖZGÜR ZİHİNLER

CESUR GİRİŞİMLER

FREE MIND

BRAVE VENTURES

SİNA AFRA
Türkiye Girşimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
Girişimcilik Vakfı’nın (aka GirVak) Türkiye’den çıkan özgün bir fikir olduğunu da hatırlatmak isterim. Başka bir kuruluşun veya yapının bir uyarlaması değiliz. Tam tersine, artık yurtdışından bu özgün fikrin kendi ülkelerinde uygulanması için bize ulaşan STK’lar var artık. Örnek olabilmek, global anlamda, bizi çok cesaretlendiriyor. Değerli Kurucularımıza, Yönetim Kurulumuza, Mütevelli Heyetimize, Sponsorlarımıza, GirVak Ekibine, ve tabii ki Fellow’larımız, Alumni’lerimize ve bizi gönüllü olarak destekleyen sayısız elçilerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.
MEHRU AYGÜL
Türkiye Girşimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
Gelecek cesur gençlerle daha aydınlık! Sevgili Sina Afra ve sevgili mütevelli heyetimiz ile bundan 8 yıl önce büyük bir heyecan ve umutla yola çıktığımız gün hissettiklerimi bugün hala hissediyorum. Girişimcilik Vakfı, özgürce düşünen, hayalleri olan ve kendi yolundan gitmek isteyen birçok gence ilham oldu. İlk gün yaşadığım heyecanı her adımımızda, yaptığımız her işte yine yeniden yaşıyorum. Gençlere ilham ve umut vermek, hayatlarına farklı bakış açıları ve sınırsız bir network katmak benim için her zaman en büyük motivasyon kaynağı. Yenilikçi bir bakış açısıyla, Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının alışık olmadığı bir iş yapma biçimi ile bir vakıf kurmak ve yeni bir şey söylemek için yola çıkalı tam 8 yıl oldu. Bu zaman içinde yolculuğunda yer aldığımız her gençten çok şey öğrendik ve inanıyorum ki onların hayatlarına da çok şey kattık.
VİZYON
TÜRKİYE'NİN GELİŞMİŞ ÜLKE OLMA YOLUNDAKİ DÖNÜŞÜMÜNÜ GİRİŞİMCİLİKLE HIZLANDIRMAK
MİSYON
TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURMAK VE YAYGINLAŞTIRMAK
8 YILDA NELER OLDU
2014
2014 yılında vakıf kuruldu. 81 il - 7 bölge - 173 farklı üniversiteden 6432 başvuru alındı. 40 fellow - 18 üniversite - 6 farklı il
2015
81 il - 7 bölge - 81 farklı üniversiteden 30 bin başvuru alındı. 80 fellow - 25 üniversite - 5 farklı il
2016
81 il - 7 bölge - 190 farklı üniversiteden 61 bin başvuru alındı. 36 alumni 100 fellow - 34 üniversite - 10 farklı il Ziya Boyacıgiller Fonu oluşturuldu. Giveback Gala'ya 500 kişi katıldı. Onur konuğumuz sir Richard Branson ve James Alexander konuşma yaptı. 7 farklı şehirden 700 kişi Boeing ile gerçekleştirdiğimiz Airpreneurs Programı'na katıldı.
2017
81 il - 7 bölge - 177 farklı üniversiteden 94 bin başvuru alındı. 96 alumni 80 fellow - 54 üniversite - 19 farklı il FİRVAK'tan 6 girişimci Founders Pledge'i imzaladı. Fellow'larımızın kurucusu olduğu startup sayısı 32'ye yükseldi. 3 tanesi yatırım aldı. 600 kişi Türkiye Girişimcilik Vakfı Android Akademi'ye başvurdu;400 binden fazla kişiye eriştik. Giveback Gala'da Yossi Vardi'yi ağırladık.
2018
Global Council of Entrepreneurship kuruldu. Build Your Future ile 260 binden fazla kişiye eriştik. TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu ile 300’den fazla kişiye dokunduk. Troy ile 2 binin üzerinde öğrenciye eriştik. Dijital olarak ve fiziksel ortamda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle toplamda 5 milyon kişiye ulaştık. Giveback Gala’da Anousheh Ansari’yi ağırladık.
2019
81 il - 7 bölge - 187 farklı üniversiteden 113 bin başvuru alındı. Dijital olarak ve fiziksel ortamda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle toplamda 6 milyon Kişiye ulaştık. 190 alumni - 71 fellow - 70 farklı üniversite - 33 farklı il Fellow’larımızın kurucusu olduğu startup sayısı 95’e yükseldi. 16 tanesi yatırım aldı. Toplam 450 bin başvuru aldık. Cherie Blair Foundation Global Mentorluk Programı’na 38 kadın girişimci katıldı. NEXT 2020’ye 1026 kişi başvurdu. BiBolu Girişimcilik Programına başladık. Airpreneurs Programı’nda 350 binden fazla kişiye eriştik.
2020
Giveback Gala’da Toni Piech’i ağırladık. 81 il - 7 bölge - 187 farklı üniversiteden 114 bin başvuru alındı. 24 milyon Kişiye ulaştı. 216 alumni - 85 fellow - 78 challenger 125 farklı üniversite - 33 farklı il Fellow’larımızın kurucusu olduğu startup sayısı 100’ü aştı. 40’a yakını yatırım aldı. Toplam 564 bin başvuru aldık. Cherie Blair Foundation Global Mentorluk Programı’na şimdiye kadar 44 kadın girişimci katıldı. ÜNLÜ&Co Kadın Girişimci Akademisi’ne seçilen kadın sayısı toplamda 100’e ulaştı. NEXT 2020’ye 1026 kişi başvurdu. BiBolu Girişimcilik Programı’nın ilk yılını tamamladık. Android Akademi Programı’na 1724 kişi başvurdu. GBase Dijital ile 18 milyon kişiye ulaştık, 173.647 kişi eğitim aldı, 256 kişi iş fikri üretti ve 55 fikir iş modeline dönüştü.
2021
269 Alumni 76 Fellow 55 Challenger ile 400 kişilik bir aile Türkiye’deki 31 ilden 98 üniversite 2021 yılında 138.612 adet başvuru Fellow’larımızın kurucusu olduğu startup sayısı 150’yi aştı GBase Dijital programımız ile doğrudan yaklaşık 1500 kişiye dokunduk, 18 M kişiye ulaştık. Android Akademi Programı’na 1644 kişi başvurdu, 411 takım oluşturuldu. Vakıf bünyesindeki girişimlerin aldığı yatırımlar 12,000,000.00$’ı aştı. Türkiye’nin ilk etki yatırım fonu olan Founder One’ı hayata geçirdik.
YÖNETİM KURULU

Tiko.es'in kurucusu ve CEO'su Sina Afra bir seri girişimcidir. Türkiye'nin ilk online modasitesi olan Markafoni'nin kurucusudurdur. olarak görev aldı.

SİNA AFRA

Tiko.es Kurucusu ve CEO & Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Inveon Bilgi Teknolojileri'nin ve Inventures'ın kurucusu olan Yomi Kastro, aynı zamanda Inveon ve Inventures'ın CEO'sudur.

YOMİ KASTRO

Inveon Bilgi Teknolojileri ve Inventures Kurucu & CEO'su

2005 yılında Avrupa Komisyonu İç Pazar ve Rekabet Genel Müdürlüğü'nde misafir uzman olarak görev aldı.

PELİN KUZEY

Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü

ÖDE.AL kurucusu ve Genel Müdürü olan Fevzi Güngör ÖDE.AL'ı kurmadan önce Mobilnet firmasında kurucu ve Genel Müdür olarak yer aldı.

FEVZİ GÜNGÖR

ÖDE.AL Kurucu ve Genel Müdürü

Yüksek öğrenimi Marmara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Stratejik İşletme Yönetimi ve Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunu olmuştur.

MUTLU ALKAN

Bemes Yapı İnşaat Turizm ve Danışmanlık San. Tic. A.Ş. Ortağı ve Vop Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.'nin Genel Müdürü

1984 yılında İstanbul'da doğan Emre Eczacıbaşı, lisans eğitimini 2006'da Harvard Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı.

Emre Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Holding İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörü

Sıdıka Baysal, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1999 yılında Ankara Barosu'na kabul edildi.

SIDIKA BAYSAL

B+B Hukuk Kurucu ve Yönetici Ortağı

İzzet Halyo, Koç Üniversitesi'nden mezun olmadan Finansbank'ta iş hayatına başlamış, 2005 yılında Petkimde'ki görevinden ayrılmıştır.

İZZET HALYO

Farmavita Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

MÜTEVELLİ HEYETİ
Alemşah Öztürk
Ali Can Kaya
Ali Sabancı
Alp Saul
Asuman Bayrak
Barbaros Özbugutu
Barış Özistek
Berke Sarpaş
Can Yücaoğlu
Cem Azak
Christian Theisen
Coşkun Yücekök
Çağatay Özdoğru
Emre Eczacıbaşı
Emre Zorlu
Erdem Yurdanur
Erden Timur
Erdogan Çesmeli
Erhan Erkut
Erol Bilecik
Esni Güral Argat
Faruk Eczacıbaşı
Fevzi Güngör
Gökhan Uğur Bağcı
Gürol Çarmıklı
Hakan Baş
Hande Çilingir
Hasan Aslanboba
İhsan Elgin
İnan Ekici
İzzet Halyo
Klaus Hommelso
Koray Bahar
Mehmet Ecevit
Murat Özyeğin
Mutlu Alkan
Özcan Arkan
Özcan Tahincioğlu
Pelin Kuzey
Rudi Dökmecioğlu
Sedef Orman
Selçuk Saraç
Serdar Urcar
Şevket Basev
Sıdıka Baysal
Sina Afra
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü
Toni Piech
Turgut Konukoğlu
Umut Kolcuoglu
Ümit Boyner
Varol Civil
Wendy Kopp
Yomi Kastro
EKİBİMİZ
...
Mehru Aygül
...
Öykü Gürsu
...
Cemre Şahin
...
Barış Çoskun
...
Selin Altuntecim
...
Melike Parlakkılıç
...
Deniz Hale Durakbaşı
...
Melisa Karadeniz
...
Beril Benli
...
Alara Üçüncüoğlu
...
Emine Kaya
...
Günseli Özdemir
FELLOW PROGRAMI
2014 yılında Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan Fellow Programı’nı hayata geçirdik. Hedefimiz, girişimcilik potansiyeli olan gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmalarına destek olmak. Dünyada eşi benzeri olmayan bu programla fikirlere değil, insanlara yatırım yapıyoruz. Bizce her bir genç binlerce fikirden daha değerli. Her yıl 5 aşamalı seçim sistemi ile binlerce genç arasından genç liderleri Fellow Programı’na seçiyoruz. Program ile birlikte eşsiz bir yolculuğa çıkan gençler sayısız fırsattan yararlanıyor. 2014 yılından bu yana 650.000’e yakın başvuru aldık ve bugün 269 Alumni, 76 Fellow ve 55 Challenger ile 400 kişilik bir aileyiz. Ailemiz Türkiye’deki 31 ilden 98 üniversiteyi kapsamakta. Fellow Programı 2021 yılında 138.612 adet başvuru aldı. Bu başvurula arasından seçilen gençler 2 yıl süren Fellow Programı’nda ilham alıyor, networklerini geliştiriyor ve topluma geri verme kültürünü yaşatıyorlar.
3 KELİME İLE BEN
Ahmet Can Türkoğlu
Ahmet Furkan Yılmaz
Ahmet Yapdı
Ataberk Özaydın
Atakan Nalbant
Ayben Gülnar
Aybike Kıramanlıoğlu
Aylin Canik
Başak Karzağ
Berkay Ermiş
Berkcan Çoşar
Bervin Hemiş
Beste Tekgül
Beyza Seyhan
Bilginer Sarı
Buket Gençaydın
Can Bi
Canan Ulyana Başer
Cavid Bayramlı
Çiğdem Afat
Damla Saatçıoğlu
Deniz Baran Bek
Deniz Can Ilgın
Ege Tezcan
Ege Tuna Diken
Emirhan Kabakçı
Emre Güllüce
Esmanur Dağlı
Fulya Akın
Gaye Tugruloz
Gupse Yaren Azgat
Güler Selin
Hilal Karamancıoğlu
İrem Cansu Ensari
Kadir İinp
Kubilay Çolak
Kubilay Kırmızı
Leyla Karaoğulları
Mehmet Alp Onur
Mert Akın
Merve Hümeyra
Mete Berk Çelik
Metehan Ünal
Msutafa Fikret Uğur
Muhammet Berkay
Mustafa Kürşat Yalın
Naim Yalçın
Nil Aydın
Nursena Akten
Rabia Uçkun
Rasim Kereö
Ravzanur Eker
Sabahat Güzeltaş
Saliha Turgut
Sanem Diiki
Sena Kaya
Serkut Haşimoğlu
Sevgi Nur
Simge Erdin
Şevval Doğa
Tuğba Sert
Türkü ATA
Ufuk Karaca
Yankı Yener
Yasin Bulat
Yiğit Karataş
Zeynep Taşkın
Challenger Programı’nda ana amacımız Fellow Programına paralel olarak, üniversitelerin 1 ve 2. Sınıfında okuyan potansiyeli yüksek gençleri bulup kendi potansiyellerinin farkına varmalarını ve doğru kullanabilmeleri sağlamak. Challenger Programı’nı online olarak sürdürüyoruz ve program süresince üniversite öğrencisi gençlerin girişimcilik ekosistemine giriş yapmalarını ve yeni bir dünya ile tanışmalarını hedefliyoruz.
CHALLENGER'LARIMIZ
Tuğse Tunçsiper
Osman Gürem Ulusoy
Ziya Beridze
Emin Doğan
Zeynep İşcan
Kajin Boşatlı
Aziz Bulut
Cem Biçer
Özlin Çetinbaş
İbrahim Öztürkci
Eda Nur Sarıçam
Işılay Acar
Ahmet Faruk Güvenç
Gökdeniz Yılmaz
Altay Başaran Duymaz
Meriç Karadayı
Sude Çelik
Yunus Emre Ozan
Emir Akdemir
İbrahim Muhammed
Çevik Ecesu Yıldırım
Mehmet Emre Babaç
Yiğit Oğuzhan Mermer
Erva Tuana Ertürk
Nafiye Kübra Uzun
Murat Can Baştuğ
Efe Tan Çıbıkçı
Berivan Gülmez
Selen Tuba Özdemir
Yağmur Uraz
Göksu Deniz Ünsal
Serra Taş
Arya Kılıçer
Enes Döke
Bilgenur Kara
Ezgi Yiğitsoy
Hasan Tekdemir
Aymıla Toyran
Taha Fehim Emir
Mizan Karavar
Yağmur Demirci
Sude Nur Tahar
Dilara Tuncel
Bedir Esen
Eren Işık Avcı
Ahmet Ege Aguş
Açelya Doğan
Aleyna Beyza Kablan
Nilsu Sevinçli
Ceren Civlan
Şerife Yıldırım
Berke Yalman
Efe Arda Ulun
Mehmet Emirhan Görgülü
2014 yılından itibaren Fellow Programı’ndan mezun olan 269 alumni ile Türkiye Girişimcilik Vakfı ailesi büyümeye devam ediyor. Alumni ekibini deneyimledikleri heyecanı ve tutkuyu etrafındakilerle paylaşmaları ve topluma geri verme kavramını yeni nesillerin vazgeçilmez bir parçası haline getirmeleri için desteklemeye ve ilham vermeye devam ediyoruz.
ALUMNI'LARIMIZ
2016 Sönmez Akıllı
2017 Kerem Akıllıoğlu
2014 Selin Akpınar
2019 Gülce Akpınar
2017 İpek Aksel
2018 Aynur Berin Akşit
2017 Fatih Aksoy
2019 Serdar Aksoy
2016 Ödül Akyol
2019 Ahmed Akyol
2019 Berkay Alan
2018 Tuğrul Burak Aldı
2016 Naz Aras
2020 Barış Arat
2016 Bora Alp Arat
2019 Betül Arıkan
2019 Ramazan Arslan
2020 Fatih Arslantürk
2017 Robin Askar
2015 Ecem Asma
2017 Tolga Ata
2015 Asya Atik
2017 Sena Aydın
2014 Bilal Aydın
2019 Hilkat Aydın
2015 Eda Aydoğan
2019 Uğurcan Ayık
2016 Aslınaz Aykaya
2018 Ferhat Babacan
2015 Süleyman Bağırgan
2018 Sinan İbrahim Bayraktar
2019 Narinsu Bayram
2019 Beyza Belibağlı
2016 Nur Bildik
2019 Aslı Bilgin
2016 Erhan Kaan Bilgin
2018 Fatmanur Bilke
2018 Hatice Birgealp
2017 Mehmet Bostancıoğlu
2015 Mert Boyar
2014 Merve Boz
2017 Sıla Bozen
2014 Yusufcan Bozkuş
2019 Dilara Bozyılan
2015 Ayşe Işın Budak
2019 Merve Can
2014 Mert Can
2017 Orhun Canca
2017 Tuğrul Çavuş
2018 Özenç Çelik
2017 Kadir Çelikten
2015 Berkay Çerçi
2015 Zeliha Çetin
2015 Emine Büşra Çevik
2019 Berfu Elçin Ceylan
2017 Mert Cicigün
2018 Volkan Can Çiftci
2014 Zafer Çiğdem
2017 Onur Ciğerli
2016 Mustafa Çil
2019 Umut Cinal
2016 Şerif Kaya Çınar
2014 Cihan Çınar
2019 Furkan Çıngı
2014 Gözde Çobanoğlu
2015 Hasan Çontuk
2016 Özge Nur Dağcıoğlu
2015 Ferhat Melih Dal
2018 Selen Demir
2018 Batuhan Demir
2016 Dinçer Can Demirkılıç
2019 Sinem Demiröz
2015 Ege Demirtaş
2015 Yarkın Derya
2017 Ezgi Doğan
2016 Özge Doğan
2018 Orçun Doğmazer
2018 Abdullah Doğmuş
2015 Ilayda Dönmez
2018 Akile Ekin Dönmez
2015 Can Dörtkardeşler
2014 Canan Döşlü
2014 Umutcan Duman
2018 Elif Aleyna Duman
2015 Aycan Duran
2018 Onur Dursun
2017 Barış Eğili
2017 Nurettin Ekimci
2020 Zeynep Ekin
2015 Hasan Zafer Elcik
2016 Burak Elitaş
2014 Ahmet Serdar Eminoğlu
2016 Kerem Abdurrahman Engin
2020 Zülal Erdoğan
2014 Eray Erdoğan
2017 Pelin Erel
2015 Anıl Erkul
2014 Cemre Oğuz Erşahin
2017 Nur Ersan
2015 Didem Ertem
2019 Pırıl Eskitaşcioğlu
2016 Gamze Evirgen
2019 Elif Eyüboğlu
2016 Başak Feyzioğlu
2015 Egemen Filiz
2016 Süleyman Fincan
2017 Elçin Hazalcan Geçgel
2019 Melike Gensi
2014 Pelin Gezer
2019 Çağla Gezgen
2018 Ali Doruk Gezici
2018 Hasan Furkan Gök
2017 Esra Nur Gördük
2017 İlke Evrim Görgülü
2020 Aylin Görgün
2019 Gamze Gül
2015 Gökçe Gülcüler
2018 Buse Ece Güldiken
2018 Elif Güler
2017 İlke Evrim Görgülü
2020 Aylin Görgün
2019 Gamze Gül
2015 Gökçe Gülcüler
2018 Buse Ece Güldiken
2018 Elif Güler
2015 Gökçe Gülcüler
2018 Buse Ece Güldiken
2018 Elif Güler
2018 Muhammed Gültekin
2019 İlayda Günal
2019 Cem Gündoğan
2015 Sebiha Güngör
2019 Anıl Gürbüz
2014 Beyza Gürel
2015 Burcu Gürel
2014 Ali Gür Güvenilir
2014 Eren Güzelceada
2015 Beste Hatice Ḃırgealp
2016 İlknur Selen Haysal
2017 Koray Hisarlı
2017 Gizem İlhan
2016 Ömer İlhan
2017 Muhammed Furkan İnalcık
2019 Barış İncesu
2015 Betül İncirkuş
2016 Tunya Irkad
2016 Oğuzhan Kadaifçiler
2016 Mert Kaderoğlu
2014 Burak Kale
2018 Selen Kale
2020 Berkay Kani
2015 Onur Can Kar
2019 Cem Karabay
2017 Şevval Karadağ
2014 Mehmet Karadayı
2016 İrem Karaosmanoğlu
2015 Selin Hande Karasu
2017 Oğulcan Kargül
2016 Şilan Karhan
2015 Merve Kavas
2015 Gizem Kaya
2019 Ege Kemahlıoğlu
2017 Rasim Keskin
2019 Bedirhan Keskin
2018 Öykü Kılıç
2016 Melike Kılıç
2018 Kadircan Kırkoyun
2018 Öykü Kırşan
2016 Selen Koç
2019 Büşra Köksal
2016 Barış Kömürcü
2019 Barış Konca
2019 Kemal Korul
2019 Eylül Koşok
2019 Ayşenur Küçükakgül
2015 Elif Küçükkırsoy
2014 Elif İrem Kunduracı
2016 İbrahim Kuşçu
2018 Samed Kütük
2014 Yavuz Mahmut
2015 Elif Derya Mercan
2014 Erdem Meriç
2019 Umre Metin
2018 Dila Meydan
2016 İrem Mutlu
2018 Efe Nadir
2016 Ali Rıza Nazlı
2015 Berat Öcal
2016 Yılmaz Odacı
2016 Bouse Achmet Oglou
2015 Cihan Oklap
2016 Halil Öklü
2016 Mert Okur
2014 Berna Ömür
2014 Özge Öncel
2019 Ömer Bahadır Orhan
2015 Muhittin Can Orman
2016 Seren Oruç
2017 Furkan Muhammet Oruç
2017 Barkın Laçin Özdemir
2015 Fatih Özdemir
2015 Sezai Özdemir
2014 Sera Giz Özel
2017 Bahar Özkan
2015 Burak Özkırdeniz
2015 Özge Özmen
2016 Berfin Özsoy
2014 Selin Öztekin
2014 Burcu Öztopçu
2017 Emine Nural Öztürk
2020 Furkan Öztürk
2016 Betül Özyılmaz
2018 Selinay Filiz Parlak
2016 Onur Parlayan
2019 Yekta Pektaş
2014 Alper Cem Polat
2020 Özge Yeter Şahin
2018 Tuna Sarp
2017 Umutcan Savcı
2019 İpek Savucu
2016 Ece Sayılı
2015 Özge Özmen
2016 Berfin Özsoy
2014 Selin Öztekin
2014 Burcu Öztopçu
2017 Emine Nural Öztürk
2020 Furkan Öztürk
2016 Betül Özyılmaz
2018 Selinay Filiz Parlak
2016 Onur Parlayan
2019 Yekta Pektaş
2014 Alper Cem Polat
2020 Özge Yeter Şahin
2018 Tuna Sarp
2017 Umutcan Savcı
2019 İpek Savucu
2016 Ece Sayılı
2016 Nazlı Şeker
2017 Ferit Şen
2017 Duygu Serbes
2019 Berke Yağız Sevim
2020 Melis Nur Şevli
2014 Macit Sezer
2017 Selin Sezgin
2014 Volkan Şimşek
2014 Cemre Şirin
2015 Bade Sonat
2019 Mert Sugür
2020 Mehmet Batuhan Süngü
2018 Kayra Irmak Tan
2018 Melih Onur Tan
2018 Umut Ulaş Tarhan
2018 Özgür Cem Taş
2015 Kemal Taşdeniz
2018 Halit Tekin
2018 Aybüke Temel
2019 Sevgi Helin Tilkicioğlu
2017 Ata Çağan Timur
2016 Özge Tirsi
2016 Beste Tonga
2014 Gözde Topgüloğlu
2015 Gizem Toprak
2015 Merve Toroslu
2019 Ayşe Tosun
2016 Tolunay Tosun
2018 Nurgül Tosun
2016 Dilan Tulan
2017 Büşra Tuncel
2015 Doğan Turan
2014 Serkan Türkoğlu
2016 Ozan Ulaş
2017 Atakan Ülgen
2016 Ahmet Ulukan
2017 Çise Ulus
2014 Müge Ulusoy
2019 Mehmet Ali Umar
2015 Cansu Ünal
2016 Cüneyt Çağrı Ural
2019 Onur Uras
2019 Eylül Yalçınkaya
2017 Ayşenur Yanardağ
2016 Hüseyin Yapıcı
2018 Damla Yener
2014 Gizem Yeniçıkan
2017 Burak Yıldırım
2018 Esma Esin Yılmaz
2018 Atahan Niyazi Yılmaz
2015 Burak Yılmaz
2019 Ceyhun Yılmaz
2014 Büşra Yılmazöz/Erturan
2015 Irem Yücel
2019 Emin Serkut Yüksel
2015 Muhammet Yurtseven
GİRİŞİMLERİMİZ
Vakıf bünyesinde 500'den fazla istihdam yaratan 100'den fazla girişim bulunmakta.2021 yılı itibariyle vakıf bünyesindeki girişimlerin aldığı yatırımlar 12,000,000,00$'dan fazla.
GBOX
Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak her gün büyüyen yerel ve global ağımız ile fellow'ların girişimlerini desteklemeye devam ediyoruz. Şu ana kadar GBOX'tan ekosistemimizde yer alan 25 girişim faydalandı.2021 senesinde GİRVAK girişimclierine özel oluşturduğumuz GBOX ile girişimcilerin yolculuklarında yanlarında olan destekçilerimize çok teşekkürler.
SPONSORLARIMIZ
ANA SPONSORUMUZ
Girişimciliğin değişimin anahtarı olduğuna inanan ana destekçimiz Türkiye İş Bankası ile başlayan işbirliğimizin girişimcilik kültürünü geliştirmek,gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmasını ve ekonomik bir güç yaratmasını sağlamak için çok değerli olduğuna inanıyoruz.
CO SPONSORLARIMIZ
ETKİ PROGRAMLARIMIZ
Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Google Türkiye ortaklığında, BTK destekleriyle ülkemizde tekno-girişimlerinin sayısını artırılması amacıyla,Türk Hava Yolları,General Mobile ve İTÜ ARI Teknokente destekleriyle Türkiye'deki genç yazılımcıların, girişimcilerin ve öğrencilerin Android programlama ve Girişimcilik eğitimleri aldıkları,yazılım ve girişimci mentorları ile çalıştıkları Android Akademi Programımızın geçtiğimiz yıl ikincisini gerçekleştirdik.
BiBolu Programı, Bolu Bağışçılar Vakfı(BBV) ve Türkiye Girişimcilik Vakfı ortaklığında tasarlanan Türk Filantropi Vakfı(TPF) desteğiyle Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. İlk defa bir şehir bazında istihdamın artırılmasını ve girişimcilik ekosisteminin olulturulup yaygınlaştırılmasını amaçladığımız bu projede gençlerin girişimcilik ile tanışıp kendilerini gerçekleştirebilme cesaretiyle şehirlerinde bir dönüşüm başlatmasını hedefleyerek yola çıktık.2019 yılından itibaren toplamda 7 yıl sürecek bir gelişim süreci tasarladık. Önümüzdeki yıllarda yerel girişimcileri ve girişimleri destekleyecek bir kurgu ile yolumuza devam edeceğiz.
GBase Dijital, Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak İstanbul Kalkınma Ajansı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri,Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığı ve Google'ın desteği ile Covid19 pandemisiyle mücadele kapsamında tasarladığımız bütüncül bir gelişim programıdır.
Oyun ve Uygulama Akademisi'nde 400 saatten fazla ücretsiz eğitimle ister sıfırdan oyun yazmayı öğren, ister uygulama geliştirmeyi.Hadi sen de aramıza katıl, Oyun ve Uygulama Akademisi ile yeni bir kariyer başlangıcnı yap!
GİVEBACK PROGRAMLARIMIZ
Founders Pledge
Türkiye Girişimcilik Vakfı, teknoloji liderlerinin sonra değil şimdi ekosisteme geri vermelerine önayak olan Founders Pledge'in Türkiye'deki ilk ve tek iş ortağı olarak çalışmalarına devam ediyor. Founders Pledge'e imza atan girişimciler, şirketlerinden exit ettikten sonra gelirlerinin en az %2'sini tercih ettikleri bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamayı vaat etmiş oluyor. 2019 senesinde GİRVAK aracılığıyla Founders Pledge'in bir parçası olan Türk girişimcilerin sayısı 8 oldu. Founders Pledge sözleşmesini imzalayan girişimciler: Sina Afra, Yomi Kastro, Hakan Baş, Efe Kethüda, Umutcan Duman, Hasan Zafer Elcik, Eray Erdoğan, Sinan Zabunoğlu.
Gala
Girişimcilik potansiyeli olan gençlere destek olmak ve "Giveback" kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla fellow'ların, girişimcilerin, iş ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla 2020 yılında dördüncü Giveback Gala'mızı gerçekleştirdik. 26 Şubat 2020'de Raffles İstanbul'da düzenlediğimiz galaya 650 kişi katıldı. 2015 yılından bu yana her yıl düzenlediğimiz Giveback galamıza 2000'in üzerinde destekçimiz katılım gösterdi.
BURS FONLARIMIZ
Can Dörtkardeşler Fonu
Berkay Akçora Burs Fonu
Ziya Boyacıgiller Fonu
İLETİŞİM
girişimle
Ana iletişim mecralarımızdan biri olan YouTube kanalımızda etkinliklerimize, programlarımıza, fellow'larımız ile ilgili geniş bilgiye ve başvuru süreçlerimizde çekilen fellow videolarımıza yer alıyor.
E-Bülten
1000'den fazla içeriğin yer aldığı blogumuz Girisimle.com,kuruluşundan bu yana girişimcilik ekosistemine içerikler üretiyor.
Türkiye'nin Girişimcilik Vakfı olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri duyurmak üzere yayımladığımız aylık e-bültenlerin yanı sıra her hafta cuma günleri ekosistemden haberler yer verdiğimiz duyuru e-bültenleri yayınlıyoruz.
SOSYAL MEDYA VE MEDYADA BİZ
MEDYA
TAKİPÇİ
10+
Basın Bülteni
40+
Basılı Haber
1000+
Online Haber
100.000.000+
Basılı Haber
40+
Basılı Haber
28K
Facebook
39K
Instagram
31K
LinkedIn
35K
Twitter
39K
Instagram
RAKAMLARLA İLETİŞİM
27M
Kişiye
Erişim
70+
Canlı
Yayın
250+
Etkinlik
Sayısı
100.000
Bülten
Alıcı
70+
Canlı
Yayın
SPONSORLARIMIZ
SPONSORLARIMIZIN GÖZÜNDEN
Sunduğu teknoloji odaklı çözümlerle kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak,onları bilgilendirmek ve yeni çağın gereksinimleri doğrultusunda geliştirmek için çalışan Google olarak,Türkiye ekonomisine ve bireylerin güvenle dijitalleşmesine destek veriyoruz. Bu bakış açısıyla girişimcilik ekosistemini de önemsiyor ve ülkemizde hızla büyüyen bu alanda gençlerimizin ihtiyacı olan desteğe erişmesi için GİRVAK öncülüğünde birçok projeyi başarıyla hayata geçiriyoruz.
Sunduğu teknoloji odaklı çözümlerle kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak,onları bilgilendirmek ve yeni çağın gereksinimleri doğrultusunda geliştirmek için çalışan Google olarak,Türkiye ekonomisine ve bireylerin güvenle dijitalleşmesine destek veriyoruz. Bu bakış açısıyla girişimcilik ekosistemini de önemsiyor ve ülkemizde hızla büyüyen bu alanda gençlerimizin ihtiyacı olan desteğe erişmesi için GİRVAK öncülüğünde birçok projeyi başarıyla hayata geçiriyoruz.
İŞBİRLİKÇİLERİMİZ
Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak eşsiz programlarımızı ve deneyimimizi yaygınlaştırmaya, benzer işler yapan kurumlar ile işbirliği yaparak öğrenmeye ve ulusularası ekosistemede faaliyet göstermeye devam ediyoruz.